İçeriğe geç
Anasayfa » Bir WordPress Sitesinin Temasını 3 Yöntem ile Öğren

Bir WordPress Sitesinin Temasını 3 Yöntem ile Öğren

Sevgili Ziyaretçim,

Bir WordPress sitesinin hangi temayı kullandığını bulmak için üç yöntem vardır. İlk olarak, bir tema bulma siteleri kullanılabilir. İkinci olarak, temanın style.css dosyasını ve bazı kaynak kodları kontrol ederek temayı manuel olarak bulabilirsiniz. Son olarak ise Google Chrome eklentisi ile basit bir şekilde temaları tespit edebilirsiniz.

WordPress’te bir site oluştururken temanızı doğru seçmek çok önemli bir adımdır. Doğru bir tema, sitenizin yükleme süresini, performansını ve SEO’nu da etkileyebilir.

UYARI!
WordPress temalarını resmi kaynaklarının dışında başka bir yerden indirmeyin. Bu tür temalar, güvenlik ihlalleri ve veri hırsızlığı riskini artıran kötü amaçlı kaynak kodu içerebilir.

Bu yazıda, bir sitenin hangi WordPress temasını kullandığını üç farklı yöntemle nasıl öğreneceğimizi anlatacağım. Bu yazımı okuduktan sonra (eğer özel bir tema kullanmıyorsa) istediğiniz web sitenin temasını öğrenebileceğiz.

Yöntem 1: Dedektif (Tarama) Sitelerini Kullanın

Bir web sitenin temasını bulmak için en kolay yöntem bu işi yapan tarama sitelerini kullanmaktır. Bunun için en uygun siteleri paylaşıyorum. Üç siteyi de deneyip çalışıp çalışmadığını kontrol edip sizlerle paylaşıyorum.

Bu üç web sitesi de çok işlevsel çalışmakta ve sitelerin kullandığı temaları bizlere hızlı bir şekilde bulmaktadır.

Wpthemededector sitesine Wpkurdu.com yazdığım zaman hızlı bir şekilde temamın NEVE olduğunu bana gösterdi.

Eğer yukarıdaki web siteleri ile temayı bulamazsanız; manuel olarak bazı kontroller yaparak temayı bulmaya çalışalım.

2.Yöntem: Chrome Eklentisi ile Tema Bulma

Eğer internet tarayıcısı olarak Google Chrome kullanıyorsanız WordPress Theme Detector eklentisini indirip tarayıcınızda kullanarak girdiğiniz wordpress sitelerinin temalarını bulabilirsiniz. Eklenti web sitesinin kullandığı wordpress eklentilerini de başarılı bir şekilde tespit etmektedir.

Resimde göründüğü gibi site üzerindeyken yapmanız gereken tek şey eklenti logosuna tıklamak. Otomatik olarak tema ve eklenti bilgilerini sizler için getiriyor.

3.Yöntem: Kaynak Kodu Kullanarak Tema Bulma

Bazen bir site sahibi temanın adını değiştirmiş veya özel bir tema kullanmış olabilir. Bu durumda tema dedektif siteleri maalesef işe yaramaz.

Bu durumda, CSS dosyasını web sitesinin kaynak kodunda bulmanız gerekir.

İlk olarak, WordPress web sitesine gidin. Ardından, ekranda herhangi bir yeri sağ tıklayın ve Sayfa Kaynağını Görüntüle’yi seçin .

Kaynak kodu içerisinden aşağıdaki dosyayı bulmamız gerekiyor. Kolay bir şekilde bulmak için CTRL+F ile “sytle.css” kelimesini aratarak bulabilirsiniz. Bazen birden çok sonuç çıkabilir. Bu durumda wp-content/themes uzantısının olduğu linki bulalım.

<link rel='stylesheet' id='bloggingbox-stylesheet-css' href='https://wpkurdu.com/wp-content/themes/mts_bloggingbox/style.css' type='text/css' media='all' />

Dikkat ederseniz linke tıklamadan tema ismini bulduk. Linkin içinde themes uzantısının yanında MTS_BLOGGİNGBOX yazıyor. Google’de arama yaptığım zaman Mythemeshop teması olduğunu anlıyorum.

Yukarıda bulduğum linke tıkladığımda ise açılan sayfanın en üstünde tema bilgileri beni karşılıyor.

Özet: Uzman Yorumu

Bir WordPress web sitesinin hangi temayı kullandığını bilmek isteme nedeniniz ne olursa olsun bu bilgiyi hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Unutmayın başarılı, kendini kanıtlamış temaları kullanmak sizleri rakiplerinizden bir adım öne geçirir. Ama bunu yaparken özgün olmanız gerekir. Eğer özgünlük ortaya çıkaramıyorsanız, bir kopya site ortaya çıkarmış olursunuz.

Özetle, bir WordPress sitesinin hangi temayı kullandığını öğrenmek için:

  • Çevrimiçi tema tarayıcı siteleri (dedektif ismini kullanıyorum) kullanın.
  • Sitenin kaynak kodunu kontrol ederek Style.css ile manuel olarak bulun .
  • Google Chrome eklentisi ile temayı bulun.

Bir WordPress web sitesinin hangi temayı kullandığını belirleme konusunda herhangi bir sorunuz varsa yorum bölümünden bana ulaşın.

Bana soru sormak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir