İçeriğe geç
Anasayfa » WordPress Nedir? Özellikleri Nelerdir?

WordPress Nedir? Özellikleri Nelerdir?

WordPress Nedir?

Basit bir şekilde, WordPress kendi web sitenizi veya blogunuzu oluşturmanın en basit ve en popüler yoludur.

Diğer bir deyişle WordPress, özelleştirilebilir, geliştirilebilir bir içerik yönetim sistemi (CMS) ve blog platformudur. Kullanıcılar web siteleri oluşturmak, güncellemek ve yönetmek için bu açık kaynak kodlu yazılımı ücretsiz bir şekilde kullanabilirler.

Biraz daha teknik düzeyde söylemek gerekirse WordPress: GPLv2 altında lisanslanan açık kaynaklı bir içerik yönetim sistemidir. Bu açıklama WordPress yazılımını ücretsiz olarak herkesin kullanabileceği veya değiştirebileceği anlamına gelir. WordPress, programlama hakkında hiçbir şey bilmenize gerek kalmadan web sitenizin içerik gibi önemli yönlerini yönetmeyi kolaylaştıran bir sistemdir. Ayrıca İlham Veren WordPress Site Örnekleri‘ni inceleyerek örnek WordPress sitelerini bulabilirsiniz.Bu yazıda anlattığım kısımlara hızlıca gitmek için o bölüme tıklayabilirsin.

WordPress’i Kim Üretti ve Ücretli mi?

WordPress,  2003 yılında , b2/cafelog adlı bir projenin bir yan ürünü olarak ortaya çıkan, bağımsız bir proje olarak oluşturuldu.

WordPress  açık kaynaklı  bir yazılımdır, bu nedenle günümüzde büyük bir gönüllüler topluluğu tarafından proje devam ettirilmektedir. Ancak WordPress’in kökenini kadar takip edecek olursak, ortaya çıkışı Matt Mullenweg ve Mike Little arasındaki bir işbirliğinin sonucuydu.

O zamandan beri Matt Mullenweg, büyük ölçüde WordPress’in yüzü haline geldi. Ayrıca,  kâr amaçlı  WordPress.com hizmetinin arkasındaki şirket olan Automattic’in de kurucusudur. (Aşağıda wordpress.org ve wordpress.com’un farkını anlatacağım)

Yani WordPress’in 2003 yılında bir blog platformu olarak kuruluşundan günümüze kadar olan geçmişi uzun…

Ancak şunu söylemekle yetinelim, WordPress kendini çok geliştirdi. Katkıda bulunan gönüllüler ve büyük topluluğu sayesinde her türlü web sitesi oluşturmak için en popüler CMS (İçerik yönetim sistemi) haline geldi. Bununla beraber  tamamen kullanımı ücretsizdir. 

WordPress ile Hangi Web Siteleri Yapılabilir?

WordPress’in ilk zamanlarında daha karmaşık web siteleri yerine insanlar WordPress’i bir blog oluşturmak için kullanırdı. Günümüzde, temel kodlarındaki değişikliklerin yanı sıra WordPress’in devasa eklenti ve tema arşivi sayesinde, WordPress ile her türlü web sitesini oluşturabilirsiniz .

WordPress ile şunları oluşturabilirsiniz:

 • E-ticaret mağazaları
 • Bloglar
 • Portföyler
 • Özgeçmişler
 • Forumlar
 • Sosyal ağlar
 • Üyelik siteleri
 • Ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her alan…

Kişisel Bilgisayarıma WordPress Yükleyebilir miyim?

Kesinlikle evet! WordPress’i yerel bir bilgisayara yüklemek için birçok sebebiniz olabilir. İlk olarak ben yerel wordpress sistemimi yeni sitem için denemeler yapmak adına kurdum. Yani gerçek sitenizi bozma korkusu olmadan rahatça ve hızlı bir şekilde üzerinde çalışabilir. Daha sonra bu çalışmaları gerçek web sitenize aktarabilirsiniz.
Bilgisayarınıza WordPress yüklemenizi sağlayan DevKinsta adlı ücretsiz bir araç ile kurulum yapabilirsiniz. (Detaylı kurulumu başka bir konuda anlatacağım.

WordPress’in Özellikleri

İşte benim sizler için hazırladığım listem…

 • Açık kaynak kodlu olması
 • Özelleştirilebilir tasarımı
 • SEO dostu
 • Eklenti desteği
 • Mobile uyumlu olması
 • Çoklu dil desteği
 • Medya yönetimi
 • E-ticaret desteği
 • Kullanıcı dostu yönetim arayüzü

Şimdi bazı özellikleri sizler için açıklamak istiyorum…

WordPress’in Kullanımı Kolaydır

En esnek ve güçlü platform olmasına rağmen, WordPress’in kullanımı yeni başlayanlar için oldukça kolaydır.

Kenar çubuğunda listelenen farklı menüler ile istediğiniz işlemi kolayca yapabilirsiniz.. Kolayca gönderiler ve sayfalar oluşturabilir, web sitesi tasarımınızı özelleştirebilir ve eklenti ekleyebilirsiniz.

Yedeklemeler için mükemmel WordPress yedekleme eklentileri vardır (çoğu ücretsizdir). Otomatik yedeklemeler kurabilir ve bunları Google Drive veya Dropbox gibi bulut bir konumda saklayabilirsiniz.

WordPress Esnektir

WordPress hemen hemen her türden web sitesi oluşturmanıza imkan sağlıyor. Daha da iyisi, zamanla web siteniz de sizinle birlikte geliştiğini fark edeceksiniz.

Mevcut WordPress sitenize bir forum eklemek ister misiniz? Sadece bbPress eklentisini kurun.

Bir sosyal ağ eklemek ister misiniz? Sadece BuddyPress eklentisini kullanın.

WordPress’te hiçbir zaman belirli bir işleve kilitlenmezsiniz… Her zaman uyum sağlayabilir ve gelişebilirsiniz.

WordPress Yardımını Bulmak Çok Kolay

WordPress çok popüler bir CMS olduğundan, herhangi bir sorunla karşılaştığınızda yardım bulmak kolaydır. İsterseniz ücretli, isterseniz ücretsiz yardım içeriklerini çok kolay bulabilirsiniz. Yardım bulabileceğiniz bazı alanlar:

 • Bloglar
 • Videolar (Youtube ve Udemy’de ücretsiz videolar bulunuyor)
 • Forumlar
 • Facebook Grupları
 • Eklenti, tema resmi wordpress yardım sayfaları
 • Wpkurdu olarak yorumlarda bizlerde ücretsiz destek veriyoruz.

WordPress Ücretsizdir

WordPress içerik yönetim sistemini kullanmak tamamen ücretsizdir. Bir kuruş bile para vermeden anında bir web sitesi kurabilirsiniz. Ama da

 • Domain (sitenizin ismi) ücretli olabilir.
 • Hosting (sitenizin barınma alanı) ücretli olabilir.
 • WordPress temaları hem ücretli hem ücretsiz seçenek olarak karşımıza çıkar.
 • WordPress eklentileri de hem ücretli hem de ücretsiz olarak karşımıza çıkar.

Yani temelde wordpress sistemi ücretsizde olsa kullanacağınız  ek özellikler  ücretli olabilir.

WordPress SEO Dostudur

Dünyanın en iyi web sitesi bile, herhangi bir trafik veya ziyaretçi almazsa başarılı olamaz.

WordPress, yüksek kaliteli kod kullanılarak yazılmıştır. Basit bir ifadeyle Google ve diğer arama motorlarının WordPress’i sevdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle, WordPress siteleri (eşit şartlarda oluşturduğunuz bir site) arama motorlarında diğer içerik yönetim sistemlerinden daha üst sıralarda yer alır.

Sitenizi daha da fazla trafik alacak şekilde optimize etmek için bir WordPress SEO eklentisi kullanmanızı öneririm. İlerleyen zamanlarda detaylı SEO eklentileri analizi yapacağım.

WordPress Güvenlidir

WordPress güvenlik göz önüne alınarak geliştirilmiştir ve web sitenizi çalıştırmak için güvenli ve emniyetli bir platformdur.

Ancak yine de web sitenizi bilgisayar korsanlarına, kötü amaçlı yazılımlara ve diğer tehlikelere karşı daha da güvenli hale getirmek için çok şey yapabilirsiniz. Ayrıntılar için, yeni başlayanlar için adım adım WordPress güvenlik kılavuzu yayınlayacağım.

Basit bir ifadeyle WordPress sizin için gerekli tüm güvenlik önlemlerini alır. Ama siz giriş isminizi “admin” şifrenizi “123456” yaparsanız sizlere WordPress bile yardımcı olamaz. Kötü amaçlı korsanlar sitenizi ele geçirebilir. Birçok sitemin giriş paneli için kullandığım eklenti (Limit Login Attempts) sayesinde günde birçok kez şifre denemeleri olduğu ve bu kişilerin engellendiği konulu mail alıyorum. Bu konuda güvenliğiniz için kapsamlı bir yazı hazırlıyorum.

Hızlı WordPress Kullanım İmkanı

İçerik yönetim sistemi olarak zaten WordPress kullanmayı planlıyorsanız, sitenizi barındırmak için bazı hosting firmalarını tercih ederek sitenizin hızını arttırabilirsiniz. Siteniz, WordPress’e uyumlu hostingler ile diğer sunucularda olduğundan daha hızlı çalışmaktadır.

Bazı hosting firmaları otomatik görüntü sıkıştırma, görüntü hızlı yüklenmesi ve CDN özelliği gibi ekstraları sunmaktadır. Bu konuyu başka bir makalede detaylı bir şekilde anlatacağım.

Bana soru sormak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir