İçeriğe geç
Anasayfa » Rel=”noopener” Nedir?

Rel=”noopener” Nedir?

rel=”noopener” nedir nasıl silinir (1)

WordPress sitenizin kaynak koduna baktıysanız, belirli bağlantılarda rel=”noopener” etikiketinin olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu yazıda rel=”noopener” nedir, WordPress’in bunu neden eklediğini ve (eğer isterseniz) nasıl kaldıracağınızı anlatacağız.

Web sitenizin güvenliği, başınıza her hangi bir olumsuz bir durum gelmediği sürece birçok wordpress kullanıcısının önemsemediği bir durumdur. Sitenizin harici bağlantıların sayısı arttıkça, bunların kullanımını güvenli hale getirecek güvenlik algoritmaları ortaya çıkmaya başladı. Bu harici bağlantılardan yararlanıp sitenize zarar vermek isteyen bilgisayar korsanlarının kötü niyetli saldırılarına karşı web sitenizin güvenliğini sağlayan 2017’de bir güncelleme yayınlandı. 2017’de çıkarılan WordPress 4.7.4 sürümü ile, yararlı bir özellik geldi: rel=”noopener” ve rel=”noreferrer”. “Noreferrer” etiketi daha sonra kaldırıldı ve şu anda kullanılmıyor.

rel=”noopener” nedir?

Web sitenizin herhangi bir alanına link eklediğinizde, onu aynı sekmede mi yoksa yeni bir sekmede mi açmak istediğinizi seçebilirsiniz. Dış linklerde, ziyaretçilerin web sitenizden ayrılmasını istemediğiniz için, genel tercih bağlantıların ayrı bir sekmede açılması tercih edilir. Linkleri yeni bir sekmede açılacak şekilde düzenlediğinizde, “_blank” ekinin eklendiğini göreceksiniz. Bu bağlantıların ayrıca varsayılan olarak rel=”noopener” değerini kendi eklediğini görürüz.

rel noopener ekleme silme

Yeni bir sekmede açılacak şekilde ayarladığınız bağlantılar aşağıdaki HTML yapısında olacak:

<a href=”https://wpkurdu.com/” target=”_blank” rel=”noopener”>https://wpkurdu.com/< /a>

Bağlantıya dikkat ederseniz rel=”noopener” eklendiğini görmekteyiz. Rel=”noopener”  bir güvenlik açığını gidermek için eklenir. 

Bu kod, window.opener.location javascript işlevini kullanarak geçerli sekmenizin yerini alan bir  Kimlik Avı saldırısı  olan sekmelemeyi önlemek için tasarlanmış ve gayet başarılı çalışmaktadır.

rel=”noopener” SEO’yu Etkiler mi?

rel=”noopener” özelliği değeri de web sitesi güvenliğini artırmaya hizmet ettikleri için web sitemiz için faydalıdır. Ancak, web sitesi sahipleri arasında, bu değerlerin sitelerinin SEO sıralamalarını olumsuz yönde etkileyebileceği endişesi var. Sitenizin güvenliğine katkı sağlayan bir kod nasıl SEO’ya olumsuz etki edebilir ki?

Bazı web site sahipleri rel=”noopener” ve rel=”nofollow” kodlarını birbiriyle karıştırabilir. Yalnızca rel=”noopener” özelliği web sitesi güvenliğiyle ilgilidir. Tarayıcıları ilgilendiren bir koddur. Öte yandan, rel=”nofollow” bir web sitesinin arama motoru sıralaması (SERP) ile çok alakalıdır. rel=”nofollow” özelliği, arama motorlarına bağlantıyı takip etmemesini söyler, bu da sitenizin verdiğiniz bağlantıya kefil olmadığı anlamına gelir.

rel=”noopener” WordPress Sitenizden Nasıl Kaldırılır?

Eğer yine de rel=”noopener” ekini tamamen sitenizdeki bütün linklerden kaldırmak isterseniz bunu iki seçenekle yapabilirsiniz.

Functions.php’ye Kod Ekleyerek rel=”noreferrer” Silme

rel noopener ekleme silme functions php

  1. Görünüm menüsüne tıklayınız.
  2. Tema Dosya Düzenleyicisi‘ne tıklayınız.
  3. Sağ taraftaki dosyalardan Functions.php‘yi bulunuz.
  4. Aşağıdaki kodu en sona ekleyiniz.
  5. Dosyayı Güncelleyiniz.

Aşağıda bulunan kodu temanızın functions.php dosyasının sonun ekleyerek rel=”noreferrer” ekinden tamamen kurtulabilirsiniz.

//Bu kod sitenizde bulunan tüm linklerden noopener kodunu silecektir
function removing_noreferrer_link_rel( $rel_values ) {
return 'noopener';
}
add_filter( 'wp_targeted_link_rel', 'removing_noreferrer_link_rel', 999 );

Kodun önüne bir yorum (//Bu kod sitenizde bulunan tüm linklerden noopener kodunu silecektir) eklediğimizi fark etmişsinizdir. Bu kodun ve ne işe yaradığını takip etmenize yardımcı olan çok iyi bir uygulamadır. Her eklediğiniz kodun önüne bu şekilde bilgi ekleyerek daha sonra kodlara baktığınız zaman hızlı bir şekilde kodu tanıyabilirsiniz.

Eklenti ile rel=”noopener” Silme

Her eklenti WordPress’e ek bir yük ve sorgulamalar eklediği için ilk seçeneğiniz her zaman kod ile çözüm olmalı. Ama yine de eklenti ile bu kodu kaldırmak isteyenler External Links eklentisini kullanabilir.

Noopener ve Nofollow Farkı Nedir?

Noopener’i nofollow bağlantılarının yakınında sık sık göreceğiniz için, ikisi arasındaki farkı açıklamak istedim. Çünkü birçok webmaster ve wordpress site sahibi bu iki kodu karıştırabiliyor.

Noopener, sitenizin güvenliğini arttırarak korsanlara karşı bazı açıklarda koruma sağlar.

Nofollow, arama motorlarının sitenizdeki bağlantıyı izlemesini engelleyerek, bağlantı verdiğiniz siteye herhangi bir “SEO Değeri” aktarılmasını engeller.

Varsayılan olarak, Nofollow eki WordPress harici bağlantılarınıza eklenmez. WordPress’te harici linklerinize nofollow etiketi eklemek istiyorsanız elle eklemeniz ya da bir eklenti kullanmanız gerekecektir.

Uzman Görüş

WordPress ilk çıktığı günden bu güne her zaman gelişti ve ortaya çıkabilecek güvenlik endişelerini gidermeye çalıştı. Yeni bir pencerede açılan bağlantılar için rel=”noopener” özelliği WordPress’in bizler için güvenlik açığını engellemesi ile ilgilidir.

Bu özellik, hem size hem de kullanıcılarınıza yardımcı olup, sitenizin genel güvenliğine katkıda bulunur. WordPress’te rel=”noopener” kullanmak, SERP sıralamanızı veya kullanıcılarınızın sitenizdeki deneyimini etkilemez, sadece web deneyimini kullanıcı için daha güvenli hale getirir. Dolayısıyla, bu özellik hakkında herhangi bir yanlış bilginiz varsa, umarım yanlış fikirleriniz değişmiştir.

Bana soru sormak ister misin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir